کدام ماهی‌ها جیوه کمتری دارند؟

196
Loading...
Loading...

graphicstock.com
graphicstock.com

حتما درباره وجود جیوه در ماهی چیزهایی زیادی شنیده‌اید؛ اما باید بدانید که بسیاری از این تصورات، اشتباه است. مثلا اینکه می‌گویند ماهی دریا جیوه دارد یا نوع خاصی از ماهی بدون جیوه است. باید بدانید که همه ماهی‌ها دارای میزان کمی جیوه هستند که وجود این مقدار کم جیوه برای بیشتر افراد هیچ ضرری ندارد اما برخی از انواع ماهی به خاطر میزان بالای جیوه ممکن است به سلامت جنین آسیب بزنند.

اگر بیماری خاصی ندارید یا باردار نیستید، نباید نگران مصرف ماهی باشید اما مادران باردار و همچنین مادرانی که به نوزادان خود شیر می‌دهند باید در مقدار و نوع ماهی که می‌خورند دقت کنند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت آمریکا، زنان باردار و کودکان خردسال زیر ۶ سال نباید بیش از دو وعده در هفته ماهی مصرف کنند و باید از ماهیانی استفاده کنند که دارای جیوه کمی هستند.

جیوه از کجا وارد بدن ماهی می‌شود؟

مقدار بسیار کمی از جیوه در آب حل شده و تحت تاثیر باکتری‌ها تغییر شیمیایی پیدا می‌کند و به متیل جیوه که شکل سمی‌تر جیوه است، تبدیل می‌شود. متیل جیوه معمولا پس از ورود به معده، به آسانی جذب و به آهستگی دفع می‌شود.

متیل جیوه هنگام عبور آب از آبشش‌های ماهی و تغذیه ماهی از ارگانیسم‌های آبزی و پلانکتون‌ها، جذب بدن ماهی می‌شود. ماهی‌های بزرگ‌تر که از ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند، دارای مقادیر بالاتری از متیل جیوه هستند.

کدام ماهی‌ها جیوه بیشتری دارند؟

میزان جیوه موجود در کوسه‌ماهی، مارلین، اره‌ماهی، نیزه‌ماهی، ماهی‌های درخشان، ماهی روغنی اروپای شمالی، بلوفیش و ماهی نارنجی دریایی بیشتر از بقیه انواع ماهی‌هاست.

ماهی بزرگ بهتر است یا ماهی کوچک؟

ماهی‌های بزرگ دارای میزان جیوه بیشتری هستند. این ماهی‌ها طول عمر زیادی دارند و به همین دلیل هم میزان جیوه بیشتری در بدن‌شان ذخیره می‌شود.آن‌ها در طول زندگی زمان بیشتری برای تولید جیوه در سطوح بالاتری را دارند.

آیا همه ماهی‌های دریایی جیوه زیادی دارند؟

جیوه، در گوشت ماهی‌هایی که عمر طولانی دارند، در دریاهای آزاد یا اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند و منابع آبی و غذایی آنها آلوده است، وجود دارد. گوشت ماهی‌هایی مانند کوسه‌‌ماهی یا تونا، حاوی جیوه بالایی هستند.

کدام ماهی‌ها جیوه اندکی دارند؟

میزان جیوه در ماهی سفید، قزل‌آلا، میگو، ماهی کفال، گربه ماهی، صدف، خرچنگ، شاه‌میگو، شاه‌ماهی، ماهی آزاد، ساردین، کیلکا، میگو، ماهی مرکب، ماکرل و آنچوی کمتر از ماهی‌های دیگر است.

خوردن دو تا سه وعده در هفته از این ماهیان (آبزیان) توصیه می‌شود اما زنان باردار و کودکان خردسال نباید بیش از ۳۵۰ گرم در دو وعده در هفته بخورند.

میزان جیوه در ماهی‌های باس، کپور، کاد، لابستر، اسناپر و ماهی تون متوسط است. خوردن ۶ وعده یا کمتر در هر ماه از این آبزیان توصیه می‌شود اما زنان باردار و کودکان خردسال باید از خوردن این ماهی‌ها خودداری کنند.

 

هشدار : ماهی‌های بزرگ (بالای ۱ کیلوگرم) که سن بیشتری دارند،‌ تجمع سموم و داروها در بدنشان بیشتر است و معمولا جزو ماهی‌های مولد هستند، سموم و آلودگی بیشتری دارند و بهتر است در مصرف آن‌ها احتیاط کرد.

متیل جیوه در بدن ماهی، اتصالات محکم را با عضلات و سایر بافت‌ها تشکیل می‌دهد و فرآیند پخت ماهی تاثیری در کاهش مقدار متیل جیوه ندارد، پس در انتخاب ماهی، هوشیار باشید

دارچین

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here