برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی چه کار کنیم؟

116
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com
Loading...

دکتر علیرضا گلشن؛  : درمان بیماری‌های مزمن کلیوی با دیالیز یا پیوند هزینه زیادی به سیستم سلامت وارد می‌کند و مهم‌تر از آن کیفیت زندگی فرد بیمار و خانواده‌اش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اما برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، به ویژه در افرادی که زمینه وراثتی ندارند، راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که همه به اصلاح سبک زندگی بازمی‌گردد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی چه کار کنیم؟

  • بهترین نوشیدنی برای سلامت کلیه‌ها آب است: مصرف نوشابه‌های گازدار مضر است و انواع جدیدی هم که به بازار آمده، بر خلاف تصور عموم سلامت کلیه‌ها را به خطر می‌اندازد. نوشابه ها و آبمیوه های گازدار حاوی قند بالایی است که به هیچ عنوان به بیماران کلیوی توصیه نمی‌شود و مصرف آن برای افراد عادی نیز باید محدود شود.

  • باید آب و آبمیوه‌های طبیعی را جایگزین دلستر و ماء‌الشعیر کنید. بیشتر افراد به اشتباه فکر می‌کنند نوشیدنی‌هایی نظیر دلستر و ماء‌الشعیر خاصیت دیورتیک دارد و برای کلیه و ناراحتی‌های کلیوی مفید و موثر است.

  • نمک، مضرترین ماده برای بیماران کلیوی است: محدودیت مصرف نمک برای بیماران کلیوی ضروری است.

  • مایعات کافی مصرف کنید: مصرف مایعات باید به اندازه باشد، زیرا هم مقدار کم و هم مقدار زیاد آن به سلامت کلیه‌ها خدشه وارد می‌کند. بهترین شاخص ارزیابی مصرف مایعات رنگ ادرار است که باید به رنگ روشن باشد.

  • تغییرات را جدی بگیرید: باید تغییرات فرم ادراری جدی گرفته شود. هر گونه علامت نظیر تکرر، سوزش، بی‌اختیاری و انسداد ادراری و تغییر رنگ آن به ویژه رنگ خونی باید جدی گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص با بروز این علایم ضروری است. وجود خون در ادرار یا علایم دیگر به طور معمول نشانه یک بیماری سیستم ادراری است که تشخیص آن با انجام آزمایشات به دستور پزشک قطعی می‌شود.

  • چکاب سالانه در افراد بالای ۳۵ سال ضروری است: با توجه به آن که برخی از ناراحتی های کلیوی نظیر نارسایی با بی علامتی همراه است، بررسی وضعیت کلیه ها بعد از ۳۵ سالگی در پیشگیری از عواقب جبران ناپذیر تاثیر به سزایی دارد.

  • فشار خون و دیابت شایع ترین دلایل نارسایی کلیوی: عفونت‌های ادراری مکرر دوران کودکی، بیماری‌های روماتولوژی و سیستم ایمنی با منشا ناشناخته و بیماری‌های به موقع درمان نشده نظیر فشار خون و دیابت زمینه ابتلا به نارسایی کلیه را فراهم می‌کند. بهترین درمان برای نارسایی کلیه در افراد دیالیزی ، پیوند کلیه است. با توجه به آن که نارسایی کلیوی در ابتدا بدون علامت است، بررسی وضعیت کلیه ها برای پیشگیری از دیالیز و عمل پیوند ضروری است.

به خاطر داشته باشید:

در صورتی که بیماری مزمن کلیوی به موقع شناخته شود، به سرعت می‌توان جلوی پیشرفت آنرا گرفت.

مراقبت صحیح بیماری کلیه از پیشرفت آن به سمت دیالیز جلوگیری خواهد کرد.

محدودیت مصرف نمک، مصرف کافی مایعات و ورزش و تحرک کافی برای بهبود عملکرد کلیه‌ها و پیشگیری از مشکلات کلیوی ضروری است.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی، وزن خود را مناسب نگه دارید و فعالیت کافی داشته باشید.

هشدار : عفونت های ادراری در کودکان را جدی بگیرید.

* متخصص کلیه و مجاری ادراری

وب‌دا

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here