سالم‌ترین و مفيدترين تنقلات را بشناسید

1730
Loading...
 graphicstock.com
graphicstock.com
Loading...

سالم‌ترین و مفيدترين تنقلات را بشناسید

 خوب است بدانید این محصولات اگر بخوبی و تحت شرایط بهداشتی تهیه و عرضه شود، سالمترین تنقلات به شمار میرود

شور یا شیرین، گندمک بخورید!
گندمک یکی از تنقلات پرارزشی است که گرچه در گروه آجیل قرار ندارد، اما برخی خانوادهها از آن همچون مغزهای آجیلی در شب نشینیها استفاده کرده یا به عنوان یک خوراکي مفید در اختیار فرزندان قرار میدهند و نوع شیرین آن را که شیرین گندمک گویند، اغلب به همراه شیر میخورند، اما شاید بپرسید این گندم های پفکی و سبک ازهمان گندمهای سفت و سخت تهیه میشود؟ بله. برای تهیه گندمک ابتدا دانههای گندم را میجوشانند تا مغزپخت شود.

در مرحله بعد، گندم پخته شده را آبکش کرده و میگذارند زیر نور آفتاب یا با دستگاه کاملا خشک شود. در آخرهم در مقداری روغن به همراه شکر یا نمک تفت میدهند تا مزهدار شود و به شکل پفکی درآید. محصول به دست آمده گرچه به دلیل فرآیندهای حرارتی به اندازه گندم خام خاصیت ندارد و به جهت افزودن نمک یا شربت، غیررژیمی و برای برخی بیماران محدودیت مصرف دارد، اما به دلیل خواص تغذیهای بالایی که دارد برای کودکان و نوجوانانی که در سن رشد هستند، بهترین و سالمترین جایگزین چیپس و پفک و مفیدترین تنقل برای بیماران دچار سوء تغذیه است. به خصوص آن که گندمک شیرین به همراه شیر و در وعده صبحانه یا به عنوان عصرانه میل شود. بد نیست بدانید در اثر ترکیب شیر و غلات، قابلیت جذب یکسری از مواد مغذی بیشتر خواهد شد.


برنجک بی ارزش نیست
برنجک در مقایسه با گندمک ارزش تغذیهای بالایی ندارد، اما در نوع خود آنقدرها هم بی ارزش نیست. برنجک تا حدودی شبیه گندمک تهیه میشود، اما در صنعت انواعی از آن از ترکیب دو آرد برنج و بلغور ذرت به همراه روغن نباتی، پودر پنیر و نمک تهیه می شود. گرچه برنجک به دلیل جذب روغن کمی پرکالری است، اما اگر روغن به کار رفته در آن مرغوب و در اثر نگهداری نامناسب، بوی ماندگی و نا نگیرد، محصولی سهل الهضم و تا حدودی سیرکننده و برای بیماران اسهالی بسیار مناسب است و اگر از آرد بلغور ذرت در تهیه آن استفاده شده باشد، میتواند تامین کننده درصدی از ریزمغذی های بدن باشد.

لازم است بدانید براساس حجم پفکی غلات فرآوری شده، سه چهارم تا یک و نیم لیوان برنجک یا گندمک معادل یک واحد غلات محسوب میشود. هر فرد براساس سن، جنسیت، توده بدنی و دیگر شاخصها، روزانه بین ۶ تا ۱۱ واحد غلات نیاز دارد که چند واحد آن میتواند از طریق مصرف برنجک، گندمک، ذرت حجیم شده و برشتوک یا کورن فلکسهای مخلوطی که حاوی دانه کامل غلات است، تامین شود.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here