دردهای شکمی متناوب را جدی بگیریم

378
Loading...
Loading...

graphicstock.com
graphicstock.com

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شهرستان شیراز به شهروندان توصیه کرد که دردهای متناوب ایجاد شده در ناحیه شکم را جدی گرفته و به پزشک خانواده مراجعه کنند.

دردهای متناوب ناحیه شکم

دکتر راحله نظری با بیان اینکه، دردهای متناوب ناحیه شکم در مواردی نشانه بیماری سرطان روده بزرگ است، بهترین راه برای تشخیص زودهنگام چنین بیماری‌هایی را مراجعه به پزشک خانواده و انجام آزمایش‌های لازم تحت نظر پزشک دانست.

وی با این توضیح که سرطان روده بزرگ در میان انواع سرطان‌هایی که منجر به مرگ می شوند، در مقام چهارم قرار دارد، گفت: افراد بالای پنجاه سال به ویژه زنان، در این گروه سنی بیشترین میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند. حال آنکه این نوع سرطان اگر به‌موقع تشخیص داده شود، در هر چهار مورد ابتلا، سه مورد به درمان کامل منتهی خواهد شد.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر، ادامه داد: بیماری سرطان روده بزرگ، در افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مبتلا به این نوع سرطان بوده است بیشتر دیده می‌شود.

به گفته این کارشناس، سن بالای پنجاه سال، مصرف غذاهای پرچرب، مصرف کم سبزی و میوه تازه، وجود سابقه سرطان روده بزرگ در اعضای خانواده، وجود ضایعه سرطانی در نقاط دیگر بدن، مانند سرطان رحم در بانوان و ایجاد ضایعه به صورت برآمدگی در روده بزرگ را، از عوامل افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، برشمرد.

این کارشناس، ادامه داد: دردهای شکمی متناوب، کاهش وزن یا کاهش اشتها و کم خونی بدون دلیل مشخص، از جمله علامت هایی است، که امکان دارد وجود سرطان روده بزرگ باشد و باید به آن توجه کرد.

نظری، تشخیص زود هنگام را مهمترین نکته در درمان سرطان روده بزرگ عنوان و اضافه کرد: آسان‌ترین روش تشخیصی برای افراد بالای پنجاه سال، آزمایش سالانه مدفوع و در ادامه، در صورت تشخیص پزشک، انجام آزمایش کولونوسکوپی و تصویربرداری است.

این کارشناس بیماری‌های غیرواگیر گفت: مصرف سبزی و میوه، گوشت سفید، غذاهای بخارپز و آب پز، فعالیت بدنی و پیاده روی، برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ ، موثر است و توصیه می‌شود در صورت بروز علامت غیر معمول، مانند درد متناوب شکم، فرد حتما به پزشک مراجعه کند.

ایسنا

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here